Darmowe kursy chińskiego online

Istnieje wiele powodów, dla których warto uczyć się języka chińskiego: niektórzy uczą się go dla zabawy lub komunikowania się z przyjaciółmi, inni mogą potrzebować go w biznesie lub w celu poszerzenia swoich kontaktów biznesowych, a jeszcze inni planują całkowicie przenieść się do Chin.

Wybraliśmy najlepsze strony internetowe z przydatnymi materiałami dla początkujących do darmowej nauki chińskiego w domu.


Book2

Goethe-verlag.com — darmowy kurs chińskiego Book2. Kurs audio dla początkujących obejmuje 100 lekcji, z których każda została uzupełniona o pliki mp3. Treści audio nagrane są przez native speakerów, co pozwala zminimalizować błędy wymowy. Lekcje skierowane są do osób, które uczą się języka chińskiego od zera lub znają tylko jego podstawy. Fabuła każdej lekcji oparta jest na okolicznościach lub dialogach spotykanych w życiu codziennym. Ponad połowa lekcji skupia się na codziennych sytuacjach, takich jak wizyty u specjalistów, wyjścia do kawiarni, banków czy na basen. 50 lekcji audio skupia się na częściach mowy i poprawnej budowie zdań. Kurs jest dostępny zarówno online, jak i offline poprzez pobranie aplikacji na iPhone lub Android.


Lingohut

Lingohut.com — darmowe lekcje do samodzielnej nauki języka chińskiego. Autorzy skierowali swój projekt do użytkowników, dla których zajęcia w klasie lub czytanie tradycyjnych podręczników jest nudne. Na stronie znajduje się 125 lekcji z fiszkami dotyczącymi popularnych sytuacji życiowych. Dostępne są ćwiczenia pozwalające na powtórkę materiału. Lista darmowych lekcji jest regularnie aktualizowana. Kurs zawiera łącznie ponad 1400 słów.


Mondly

Mondly.com — narzędzie do nauki języków obcych oparte na grze. Na stronie głównej strony internetowej, w specjalnych okienkach, należy wybrać dwa języki - swój rodzimy i język, którego chcemy się uczyć - oraz podać swój adres e-mail, na który zostanie wysłany specjalny kod. Ten ostatni jest potrzebny do rozpoczęcia nauki w serwisie. Grając z oferowanym programem można szybko opanować język chiński na poziomie podstawowym. Z Mondly łatwo jest nauczyć się mówić bez akcentu, zapamiętać zwroty potrzebne w prawdziwych sytuacjach życiowych i ćwiczyć mówienie. System dostosowuje się do tempa każdego użytkownika. Trudność zadań można ustalić indywidualnie. Zawiera bazę 5000 słów i wyrażeń do rozbudowy słownictwa. Przedstawione dialogi są nagrane przez native speakerów. Ponad 100 milionów użytkowników.


Lekcje dla początkujących

Lekcje chińskiego — wybór darmowych wideo z różnych działów językowych. Na playliście kursu znajduje się ponad 20 lekcji chińskiego, z których można dowiedzieć się m.in. o alfabecie, zaimkach, czasownikach, zdaniach przymiotnikowych i pytających. Język chiński jest strukturalnie prosty i logiczny. Jest znacznie łatwiejszy do zrozumienia niż języki europejskie - kluczem do sukcesu jest opanowanie zasad. Wymowa jest trudniejsza. Trzeba dużo i długo ćwiczyć, bo jeden i ten sam zestaw dźwięków może mieć cztery różne znaczenia, w zależności od tonu, z jakim jest wymawiany. Europejczykom niełatwo jest kontrolować ten proces i wychwycić różnice, więc trzeba ćwiczyć dźwięki na głos, aż sylaby zaczną wychodzić naturalnie we właściwym rytmie.


Forvo

Forvo.com — interaktywne rozmówki ze słówkami z różnych grup tematycznych. Zapewnia tłumaczenie tekstowe słowa lub zwrotu z języka polskiego na chiński oraz głosowe przedstawienie wyniku. Treści audio nagrane są przez native speakerów, co gwarantuje poprawną wymowę tłumaczonych informacji. W części początkowej znajdują się grupy słówek z kategorii Kolor i liczby, Pozdrowienia i przeprosiny, Ciało człowieka, Pojazdy itp. Znajduje się tu wybór zwrotów przydatnych podczas podróży po Chinach: przy okazji poznawania ludzi, przemieszczania się w nieznanym otoczeniu, wizyty u lekarza, wyjścia do banku i na zakupy. Całkowicie darmowy kurs, odpowiedni dla początkujących.


Loecsen

Loecsen.com — bezpłatny kurs języka chińskiego dla początkujących, który obejmuje wprowadzenie do języka, naukę wyrażeń przydatnych w podróży i prawdziwych zwrotów z życia codziennego. Zabawny sposób prezentowania informacji, specjalne ilustracje i szybkie testy sprawiają, że kurs jest łatwy do opanowania. Istnieje sekcja z chińskim alfabetem, w której wymawiane są nie tylko litery, lecz także niektóre słowa zaczynające się od nich. Można uczyć się na stronie internetowej lub pobierając zestawy mp3 i pdf na swój gadżet.


Nauka chińskiego

Chiński od zera — kanał udostępnia 120 bezpłatnych lekcji, które pomogą ci nauczyć się podstawowych słów, poznać chińską gramatykę i uchwycić istotę poprawnej wymowy. W nagraniach wideo znajdują się najpopularniejsze słowa i zwroty. Szczególną uwagę poświęcono podstawowym pojęciom i słowom kluczowym. Poruszane są tematy powitań, przedstawiania się i wiele innych. Kurs jest przeznaczony dla początkujących.


Digital Dialects

Digitaldialects.com — portal z interaktywnymi grami, który oferuje również naukę w nienudzący sposób. Głównymi odbiorcami projektu, według twórców strony, są uczniowie i studenci. Zadania do wykonania na Digital Dialects są zróżnicowane tematycznie. Przykładowe ćwiczenia to liczenie od zera do setki, kolory i odcienie, produkty, zwierzęta i dni tygodnia. Są quizy ortograficzne, proste krzyżówki, potoczne zwroty i testy doskonalące słuchanie i wymowę. Znajdują się tu również darmowe fiszki do nauki chińskiego (flashcards). Odpowiedni dla dzieci i dorosłych.


Internet Polyglot

Internetpolyglot.com - darmowa nauka chińskiego w rozrywkowym formacie. Aby przetłumaczyć słowa, co jest zasadą, na której opiera się funkcjonalność serwisu, można wybrać różne pary językowe - zarówno "polsko-chińskie", jak i "chińsko-polskie". Użytkownik może grać w "Wpisywanie", "Zgadywanie" lub "Dopasowywanie". Jest słownik, gdzie jednostki językowe są pogrupowane w grupy tematyczne. Logując się na stronie, można śledzić własne sukcesy i publikować swoje wpisy.


Memrise

Memrise.com — zawiera kilkanaście interaktywnych kursów do nauki chińskiego. Lekcje podzielone są na podstawowe tematy (pierwsze słowa, poznawanie się, w domu, na lotnisku, w sklepie, w pracy itp.) Zawierają one słówka i zwroty nagrane przez native speakerów oraz ciekawe filmiki ułatwiające zapamiętanie całych zwrotów. Odpowiednie dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Można uczyć się online w przeglądarce lub pobrać darmową aplikację na gadżety z systemem Android i iOS.


Nauka słów i zwrotów

Nauka chińskiego słownictwa — w bezpłatnych nagraniach wideo, które zaleca się odtwarzać wieczorem przed pójściem spać, zwroty i słowa wypowiadane przez niewidocznych mówców w językach polskim lub angielskim oraz chińskim. Regularne słuchanie pozwala zachować materiał w pamięci na długi czas. Wyraźna wymowa pozwala usłyszeć każdy dźwięk, a wersja tekstowa na ekranie pokazuje znaczenie i pisownię. Nagranie można odtwarzać i ćwiczyć w dowolnym momencie, sprzątając, idąc do pracy lub na spacer do parku.


Busuu

Busuu.com — nauka języka chińskiego z indywidualnym planem edukacyjnym. Kurs Busuu zawiera około 80 kompleksowych lekcji służących zapamiętywaniu chińskich słówek, ćwiczeniu umiejętności komunikacyjnych i poznawaniu zasad gramatycznych. Formaty są różne: użytkownicy uczą się piosenek, słuchają dialogów, tłumaczą teksty i robią testy. Dużą zaletą jest możliwość komunikowania się z native speakerami. Można z nimi nie tylko porozmawiać na dowolny temat, lecz także przesłać pracę domową do sprawdzenia. Partnerzy językowi wskażą błędy i wyjaśnią, jak wykonać je poprawnie. Na zakończenie kursu wydawany jest certyfikat. Ponad 120 milionów użytkowników.


Lingq

Lingq.com — lekcje chińskiego oparte na metodzie Steve'a Kaufmanna. Jest to system pozwalający na szybszą naukę nowego materiału poprzez zanurzenie w środowisku językowym. Serwis zawiera dużą listę lekcji, podcastów i audiobooków. Można uczyć się na urządzeniach z dowolną platformą. Istnieje możliwość śledzenia swoich postępów w nauce. Początek kursu jest bezpłatny.


italki

Italki.com — możliwość komunikacji z native speakerami w ponad 100 językach, w tym w języku chińskim. Nie ma teorii, jest tylko praktyka i komunikacja na żywo. Członkowie społeczności lub nauczyciel natychmiast poprawiają wymowę, gramatykę i składnię użytkownika. Co fajne, liczba lekcji jest nieograniczona - wybierz sobie partnera do rozmowy i ćwicz. To świetna opcja, która pomoże zarówno nauczyć się języka, jak i nawiązać nowe znajomości na całym świecie.


Duolingo

Duolingo.com — zabawowy format nauki języków obcych to idea towarzysząca platformie rozrywkowo-edukacyjnej Duolingo. Wybierając kurs "Chinese", musisz zdecydować, w jaki typ gry chcesz zagrać. Jeśli wybierzesz "Choose a word", możesz ćwiczyć wybieranie odpowiedniego wyrażenia spośród słów, które są wyświetlane losowo na ekranie. W tym przypadku, dozwolone kierować się własną wiedzą lub korzystać z podpowiedzi. W sekcji "Listen and Memorize" można znaleźć słowa zapowiedziane przez native speakerów i zilustrowane odpowiednimi obrazkami. Klikając na sekcję "Lessons", uczeń uzyskuje dostęp do mini-treningów z nowymi wyrazami z głoskami. Dobrym pomysłem jest ćwiczenie w darmowej aplikacji. Interfejs serwisu jest w języku angielskim. Kurs nadaje się dla dzieci i dorosłych.


Główną trudnością okazuje się nauka znaków. Prostą i skuteczną metodą jest monotonne ich przepisywanie - umiejętność ta staje się automatyczna, a sens na stałe zapada w pamięć. Następnie przychodzi etap konsolidacji. Regularne powtarzanie tego, czego się nauczyłeś, używanie tego w kontekście, tworzenie krótkich historyjek, nauka dialogów, recytowanie ich na głos, symulowanie sytuacji. Jeśli nie masz partnera, możesz użyć wyobraźni. Aby uniknąć błędów, warto wysłać swoje historie do native speakera, którego można znaleźć na specjalnych stronach internetowych.


Zobacz także: Darmowe aplikacje do nauki chińskiego


321