Darmowe kursy gry na perkusji online

Uczyć się gry na perkusji można samodzielnie i zdalnie. Najważniejsze jest posiadanie instrumentu lub specjalnej aplikacji (jeśli pozwala na to miejsce, warto umieścić zestaw perkusyjny w domu lub zaopatrzyć się w pad do ćwiczeń). Bezpłatne zasoby edukacyjne pomogą nauczyć się prawidłowego trzymania pałek perkusyjnych, podstawowych technik gry, poznać tajniki i triki profesjonalistów oraz opanować notację.

Wybraliśmy najlepsze strony internetowe z przydatnymi materiałami dla początkujących do darmowej nauki gry na perkusji w domu.


Lekcje dla początkujących

Lekcje gry na perkusji — wybór darmowych wideo, które pomogą zapoznać się z instrumentem, nauczyć się grać popularne melodie ze słuchu lub z notacji rytmicznej oraz tworzyć własne kompozycje. Na playliście kursu znajduje się 20 lekcji, z których można dowiedzieć się m.in. o popularnych rytmach perkusyjnych, technikach gry rękami i stopami, rozwoju koordynacji oraz czytaniu akordów z nut. Jest dużo ćwiczeń praktycznych, w tym na padzie.


Drum School

Drumschool.pl — darmowy kurs perkusyjny rozpoczyna się od podstawowego rudymentu, Single Paradiddle. To ćwiczenie, składające się z sekwencji PLPP LPLL z naciskiem na pierwszą nutę, jest świetnym sposobem na rozwinięcie umiejętności gry na werblu. Następnie uczestnicy dowiedzą się, jak grać Half-Time Shuffle i tworzyć własne rytmy, zrozumieją podstawowe rytmy, nauczą się podstaw notacji muzycznej oraz stosowania techniki free hand roll w różnych stylach muzycznych, dowiedzą się, jak złożyć zestaw perkusyjny i zacząć ćwiczyć w domu z minimalnym wyposażeniem, poznają cechy gry na triolach. Jedna z lekcji wyjaśnia, jak praktykować, nawet jeśli nie masz własnego instrumentu, używając padów, pałeczek i metronomu.


InfoMusic

Infomusic.pl — bezpłatny kurs online Pawła Ostrowskiego jest przeznaczony dla tych, którzy chcą nauczyć się grać na perkusji od podstaw, ale jest również odpowiedni dla średnio zaawansowanych graczy. Materiał edukacyjny wysyłany jest codziennie pocztą elektroniczną, a czas trwania kursu wynosi zaledwie siedem dni. Uczestnicy otrzymają informacje o ponad 100 ćwiczeniach. Link do rejestracji znajduje się na końcu artykułu na stronie internetowej InfoMusic.


Warsztaty

Youtube.com — wideo lekcja pomagająca rozpocząć grę na perkusji w domu. Warsztaty prowadzone są przez perkusistkę Agnieszkę Trzeszczak, która pasjonuje się grą na tym instrumencie i szkoli uczniów od wielu lat. Nauczyciel dokładnie tłumaczy w jaki sposób wybijać rytm jedną, a później drugą ręką, opowiada również w jaki sposób dobrać sprzęt do swoich umiejętności. Czas trwania wideo wynosi 1 godzinę i 45 minut.


Drum Lesson

Bezpłatny kurs wideo — perkusista i nauczyciel Robert Kiljańczyk w playliście na Youtube w prosty sposób opowiada o instrumentach perkusyjnych i udziela odpowiedzi na pytania, które nasuwają się każdemu początkującemu muzykowi: technika gry rękami i nogami, bicia, proste rytmy, ćwiczenia. Robert wyjaśnia to w bardzo przystępny sposób. Bębny są filmowane w średnim ujęciu z góry: ruch rąk jest wyraźnie widoczny. Filmiki są krótkie - 2-5 minut każdy. Podawane są tylko ważne informacje na omawiany temat.


Aplikacje

Darmowe aplikacje — samodzielna nauka gry na perkusji jest całkiem możliwa. Wystarczy pobrać aplikacje na smartfona lub tablet. Pomogą one opanować technikę gry, zapoznać się z nutami, patternami i udzielą informacji zwrotnej podczas ćwiczeń. Dostępnych jest również wiele informacji na następujące tematy: od czego zacząć i jak przygotować się do lekcji, jak prawidłowo złożyć zestaw perkusyjny, zawiesić talerze, uderzyć w bęben i drum roll, połączyć ręce i nogi, wykonywać utwory pod metronomem według nut, jak uczynić proste rytmy bardziej złożonymi.


Wskazówki na początek

Camtronome.com — wiele nowych i przydatnych informacji można znaleźć w artykule blogowym na stronie aplikacji metronomu Camtronome. Eksperci szczegółowo opowiadają, jak nauczyć się grać na tym instrumencie. Czytelnik pozna każdy z elementów perkusji, dowie się jak zachować prawidłową postawę podczas gry oraz jak trzymać pałki, aby uczenie się było komfortowe. Nauczyciele zwracają szczególną uwagę na kwestie teoretyczne, abyś mógł od razu zacząć ćwiczyć i złapać swój pierwszy rytm.


Drumset Academy

Drumset Academy — kanał Youtube z wieloma przydatnymi lekcjami. Obejmuje podstawy gry na zestawie perkusyjnym, a także patterny rytmiczne - fundament przydatny do gry w zespole. W wideo nauczyciele pokażą uderzenia z akcentem i bez, a także ich kombinacje. Duża liczba praktycznych ćwiczeń, które można powtarzać samodzielnie. Na stronie znajdują się 233 filmy. Lekcje będą interesujące zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych muzyków.


PECTUS

Warsztaty perkusyjne — na kanale grupy PECTUS dostępne są trzy darmowe lekcje Marka Szczepanika. Jest to doskonała opcja do nauki online z profesjonalnym muzykiem, która nadaje się zarówno do samodzielnej pracy, jak i jako uzupełnienie programu szkoły muzycznej. Jedno wideo trwa średnio 20 minut, co wystarcza do zapoznania się z tematem. A potem to już tylko kwestia praktyki i jeszcze raz praktyki. Materiały na kanale publikowane są zgodnie z zasadą od prostych do złożonych.


Portal Emuzycy

Perkusja dla początkujących — kanal na serwise Youtube zawiera lekcje Szymona Fortuny, utalentowanego stypendysty Berklee College of Music, który specjalizuje się w muzyce sesyjnej. W jego kursie dla początkujących można zapoznać się z podstawowymi aspektami gry na perkusji, w tym z podstawami gry na paradiddlach. Ta kompleksowa seria lekcji obejmuje wszystkie podstawowe techniki, przygotowując uczniów do dalszego rozwoju w tej dziedzinie. Playlista zawiera łącznie 10 filmików o długości od 3 do 6 minut.


PoczujRytm

Poczujrytm.pl — 20-minutowego podcastu "Pięć kroków dla samouków" można posłuchać na stronie internetowej, platformie Spotify lub YouTube. Prowadzący, profesjonalny muzyk i nauczyciel Marcin Dubowski porusza w nim podstawy gry, a także informacje na temat tego, z jakim sprzętem pracować i czy początkujący powinni kupować perkusję. Dostęp do instrukcji nie wymaga rejestracji.


Short Drum Lessons

Drum Lessons — seria lekcji autorstwa Oskara Podolskiego, poświęcona grze na perkusji z nut. Materiał stopniowo staje się coraz bardziej złożony: najpierw podawane są podstawowe elementy, a następnie bardziej złożone. Są też ćwiczenia na koordynację rąk i nóg, nauka popularnych rytmów, które można zastosować w praktyce. Playlista zawiera 19 krótkich nagrań, po 1-2 minuty każde. Na kanale Oskara Podolskiego można również znaleźć wiele przydatnych wskazówek, ćwiczeń i trików.


Real Drum

Realdrum.app — aplikacja jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają własnego zestawu perkusyjnego, a chcą doskonalić swoje umiejętności gry. Dzięki Real Drum użytkownik poznaje instrument, w tym nazwy wszystkich elementów i dźwięk każdego z nich, opanowuje technikę najpierw w teorii (ponad 100 lekcji do pomocy), a następnie w praktyce, ćwicząc na symulatorze. Symulator pomaga ćwiczyć uderzenia, przyzwyczaić się do dźwięku, przypomnieć sobie rytmy, grać etiudy. Istnieje możliwość zbudowania własnego zestawu: w programie dostępna jest szeroka gama talerzy i bębnów. Dźwięk jest realistyczny, studyjnej jakości. Grane kompozycje są zapisywane w pamięci urządzenia.


Drum Coach

Drumap.com — aplikacja edukacyjna z ćwiczeniami dla perkusistów opartymi na metodzie Mariano Steinberga ─ profesora Berklee College of Music. Drum Coach pozwala nauczyć się podstaw gry na perkusji, a także doskonalić tempo, rytm, koordynację i kontrolę nad pałeczkami perkusyjnymi dzięki licznym ćwiczeniom praktycznym. Łącznie dostępnych jest ponad 500 lekcji i ćwiczeń. Trening jest spersonalizowany: użytkownik wybiera swój poziom zaawansowania i rozpoczyna naukę, a następnie system dostosowuje się do jego postępów i tworzy dla niego odpowiedni plan zajęć. Czas trwania lekcji waha się od 5 do 35 minut. Treści są w języku angielskim.


249