Darmowe kursy niemieckiego dla dzieci online

Przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych uczą się języków obcych znacznie szybciej niż dorośli, pod warunkiem, że są nimi zainteresowani. Strony internetowe i kursy do nauki niemieckiego dla dzieci uwzględniają tę cechę i stawiają na zabawę, interaktywność i regularność lekcji. Zamiast tradycyjnych zajęć, dzieci mają do czynienia z wesołymi postaciami, ciekawymi kreskówkami, mini-grami i łamigłówkami, które zacierają granicę między nauką a rozrywką.

Wybierając materiały do nauki dla dziecka, należy zwrócić uwagę na grupę wiekową, dla której dana metoda online jest przeznaczona. W końcu coś, co zachwyca trzylatka, może wydawać się nieinteresujące dla pierwszoklasisty. Zebraliśmy najlepsze darmowe strony internetowe dla dzieci w różnym wieku, które pomogą nauczyć się języka niemieckiego w domu.


Digital Dialects

Digitaldialects.com — kolekcja edukacyjnych gier audio i tekstowych dla przedszkolaków i uczniów szkół o kilku poziomach trudności pomoże nauczyć się podstawowych słówek pogrupowanych tematycznie (nazwy zwierząt, sprzętów domowych i mebli, jedzenia, czasu itp.) oraz zapoznać się z ich pisownią. Osoby, które przeszły już etap początkowy, mogą skorzystać z nietypowych quizów z animowanymi postaciami i testów koniugacji czasowników. Treści edukacyjne obejmują szereg ilustrowanych małych słowników z dźwiękami słów, fiszki z obrazkami, prezentację z literami niemieckiego alfabetu oraz interaktywną mapę Niemiec. Materiały nadają się zarówno do nauki w domu, jak i w klasie.


FunEasyLearn

Funeasylearn.com — darmowa aplikacja do nauki niemieckiego, która działa bez połączenia z internetem. FunEasyLearn ma dziesięć poziomów trudności, więc dzieci mogą uczyć się na poziomie podstawowym. Oprogramowanie zawiera słownik z 11000 słów i wyrażeń z ilustracją, transkrypcją i podkładem głosowym (6000 słówek i 5000 zwrotów). Słownik podzielony jest na trzysta grup tematycznych. Znajduje się tu siedem zabawnych gier, przekształcających rutynowy proces nauki w intelektualnie pouczającą rozrywkę. Korzystając z FunEasyLearn użytkownik uczy się czytać, pisać i biegle posługiwać się językiem obcym. Podczas pobierania aplikacji można wybrać polski jako język menu i treści.


Dandelin

Deutsch.info/dandelin — zabawny stwór o imieniu Dandelin, symbol i "gospodarz" portalu, pomoże uczniom w wieku 5-8 lat poruszać się po nowym świecie języka niemieckiego. Wprowadzenie do języka rozpoczyna się od alfabetu i słownictwa, a następnie dzieci uczą się podstaw gramatyki i składni. Tematy do nauki, takie jak "Dom" czy "Ulica", są bardzo konkretne. Ćwiczenia z kolorową grafiką, zabawnymi piosenkami i animowanymi filmami pomagają w nauce i zapamiętywaniu nowych słów. Jako zachęty oferowane są nagrody - szablony do robótek ręcznych, wirtualne obrazki, które można pokolorować itp. Strona zawiera również materiały dla rodziców i nauczycieli szkół podstawowych: 50 lekcji opracowanych przez profesjonalistów, aplikacje na smartfony, scenariusze gier edukacyjnych. Treści edukacyjne można pobrać i korzystać z nich w trybie offline.


Duolingo

Duolingo.com — nawet niespokojne dzieci nie nudzą się z Duolingo: lekcje trwają zaledwie 5 minut dziennie. Dzięki zastosowaniu grywalizacji dzieci uczą się niemieckiego w sposób niezauważalny, a także mogą wybrać własną intensywność i cele. Głównym zadaniem oprogramowania jest nauczenie ich płynnego porozumiewania się w zwykłych, codziennych sytuacjach. W tym celu twórcy Duolingo opracowali około 23 000 interaktywnych ćwiczeń, które można wykorzystać do zapamiętania ponad 2700 słów i zwrotów. Motywację wzmacnia "zarabianie" wirtualnej waluty i system rankingowy. Na stronie internetowej znajduje się sekcja teoretyczna, podczas gdy załączniki oferują wyłącznie treści praktyczne. Oprócz niemieckiego, można uczyć się 40 innych języków.


Die Maus

Wdrmaus.de — "Die Maus" to jeden z najbardziej znanych programów dla dzieci, po raz pierwszy pokazany w telewizji w 1971 roku i przeznaczony dla przedszkolaków i uczniów młodszych klas. Na stronie prezentowane są programy z udziałem głównej bohaterki i jej przyjaciół - słonia, owieczki i niebieskiego misia: krótkie filmy edukacyjne, słuchowiska, kreskówki itp. Dzięki interesującej treści i prostemu słownictwu doskonale sprawdzają się one jako uzupełniający materiał dydaktyczny, pozwalający na swobodne zanurzenie się w języku. Kolorowanki, konkursy dla młodych pisarzy, zagadki i inne zabawy pomogą jeszcze bardziej zainteresować dzieci. Kreskówki z myszką można również obejrzeć za darmo na kanale Die Maus.


Deutsche Welle

Learngerman.dw.com — na stronie Deutsche Welle dostępny jest szeroki wybór bezpłatnych kursów języka niemieckiego dla osób na wszystkich poziomach zaawansowania, od A1 do C1. Lekcje do nauki podstaw oferowane są w języku polskim. Interaktywne lekcje dla dzieci i młodzieży (dostępne tylko w języku angielskim) charakteryzują się elementem rozrywkowym. Ćwiczenia oparte są na historiach wideo młodych ludzi Harry'ego, Nico i Jojo, a także teledyskach DEINE BAND i EINSHOCH6, które poruszają aktualne kwestie społeczne. 100 lekcji obejmuje szeroki zakres codziennych tematów (randki, dni tygodnia, sprzątanie, podróże itp.) i jest przeznaczonych do ćwiczenia wymowy. Sekcja dla nauczycieli zawiera gotowe treści metodyczne i najnowsze osiągnięcia. Wszystkie materiały zostały opracowane na bardzo wysokim, profesjonalnym poziomie.


The German Project

Thegermanproject.com — aby proces nauki był żywy i nie nudny, twórcy portalu oferują komunikację z uroczym, ale pechowym młodym mężczyzną Jensem. W każdej z 15 interaktywnych lekcji znajduje się on w codziennej sytuacji: zabiera siostrzenicę do parku, przygotowuje się do randki, zamawia jedzenie w restauracji, używając popularnych zwrotów i zdań. Powtarzając słowa za Jensem, uczniowie zapamiętują ich znaczenie, wymowę i literowanie. The German Project zawiera również wersje audio i wideo popularnych niemieckich bajek: o trzech świnkach, dziewczynce i trzech niedźwiadkach itp. Użytkownik może wybrać między słuchaniem historii a oglądaniem animacji. Projekt nie zastępuje pełnego kursu językowego: jest zalecany jako dodatkowy materiał do nauki.


German Games

German-games.net — darmowa strona internetowa dla osób uczących się niemieckiego jako drugiego języka. Jest ona przeznaczona dla użytkowników w wieku od 5 do 16 lat i składa się z trzech sekcji. Pierwsza z nich, "Lessons", zawiera ponad 100 lekcji z 3 rodzajami ćwiczeń, których celem jest zapamiętanie podstawowych jednostek słownictwa. Uczniowie, po wysłuchaniu wymowy słów, powtarzają je i zapisują. Około 100 testów służy do samodzielnego sprawdzania i utrwalania wiedzy. Aby zrobić zabawną pauzę, jednocześnie ucząc się, pomoże 10 zabawnych gier. Istnieją dwa poziomy: początkujący i zaawansowany, z 10 tematami dla początkujących i 20 dla bardziej doświadczonych i starszych uczniów. Łatwość nawigacji w German Games jest połączona ze szczegółowymi instrukcjami, które ułatwiają korzystanie z serwisu.


KiKA

Kika.de — oglądanie filmów w języku obcym to szybki i łatwy sposób na wzbogacenie słownictwa. Strona internetowa niemieckiego kanału telewizji publicznej zawiera szeroką gamę produkcji filmowych i animowanych dla dzieci w wieku 3-15 lat: seriale, hity kinowe, kreskówki, programy rozrywkowe, reportaże, programy informacyjne o podróżach i przyrodzie oraz wiadomości. Ponadto świat KiKA oferuje kolorowe gry ze szczegółowymi opisami, w tym "Ucz się liter", oraz inne rozrywki: kolorowanki, instrukcje rękodzieła, przepisy kulinarne. Specjalna aplikacja KiKANiNCHEN pozwoli zdobyć pierwsze doświadczenia w korzystaniu z technologii mobilnych, a wbudowany minutnik pomoże rodzicom określić czas pobytu dziecka na stronie internetowej.


Mondly kids

Mondly.com/kids — wersja popularnego oprogramowania dla dzieci zawiera spektakularne animacje, kolorowe rysunki i ciekawe efekty dźwiękowe, które zmieniają naukę słówek w rozrywkę. Uczniowie z łatwością wykonują zabawne ćwiczenia czytania, literowania i słuchania za pomocą fiszek, komunikują się z native speakerami, słuchają wymowy profesjonalnych lektorów i zaczynają mówić bez akcentu. Dzięki 77 lekcjom premium, cotygodniowym quizom, ilustracjom i lektorom, dostępnych jest 400 najpopularniejszych słów i 75 zwrotów do nauki.


Planet Schule

Planet-schule.de — celem portalu Planet Schule, stworzonego przez stacje WDR i SWR, jest nauka poprzez zabawę. Seria krótkich, humorystycznych filmików, w których prowadząca Esther wchodzi w interakcję z wesołym stworkiem o imieniu Skarpeta, bawi dzieci i pomaga im zapamiętać poprawną wymowę słów. Gra Mumbro&Zinell zabiera uczniów w wieku 6-8 lat na przygodę, która pomaga poprawić umiejętności słuchania, czytania i ortografii. Specjalne wideo edukacyjne są opatrzone napisami, instrukcjami i arkuszami ćwiczeń do wykorzystania na lekcjach w szkole. Wszystkie materiały zostały opracowane przez profesjonalnych nauczycieli i są dostępne do pobrania i wykorzystania w trybie offline.


Book2

Goethe-verlag.com — kompleksowy kurs audio składa się ze 100 lekcji pozwalających opanować słownictwo i gramatykę. Narratorami wszystkich dialogów i zdań są native speakerzy. Pliki audio są zalecane jako materiały uzupełniające zarówno dla szkół, jak i do samodzielnej pracy dla uczniów w wieku 10-17 lat lub dorosłych, którzy chcą odświeżyć swoją wiedzę. Materiały edukacyjne można pobrać na odtwarzacz mp3 lub jako aplikację na smartfona. W sprawdzeniu wiedzy pomoże około 200 ćwiczeń i testów online z odpowiedziami, przeznaczonych dla uczniów o różnym poziomie zaawansowania (dostępne w sekcji Tests).


Studycat

Studycat.com — aplikacje Studycat opierają się na metodzie aktywnego uczenia się i stopniowym zwiększaniu złożoności. Przeznaczone są dla uczniów w wieku od 3 do 8 lat i obejmują 10 kursów tematycznych oraz 60 lekcji. Zabawne gry zamieniają naukę w zabawę, umożliwiając poznanie 150 słów i zwrotów, naukę podstaw gramatyki, ćwiczenie pisowni i czytania oraz szybkie mówienie po niemiecku. Wielokrotnie nagradzane aplikacje są łatwe w nawigacji, działają na każdym gadżecie i mogą być używane w trybie offline. Tylko część działań edukacyjnych jest dostępna za darmo, a pełna wersja musi zostać zakupiona, aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.


Goethe Institute

Goethe.de — oficjalna strona największej organizacji zajmującej się popularyzacją języka niemieckiego zawiera zestaw materiałów dla uczniów w każdym wieku. W sumie zawiera on około 20 narzędzi do nauki: gry, krótkie kreskówki, książki, plany lekcji, quizy, interaktywne prezentacje, śpiewniki itp. Na szczególną uwagę zasługuje Cyfrowy Uniwersytet Dziecięcy oraz globalna społeczność Deutsch für dich, która liczy około 558 000 członków i zawiera setki ćwiczeń, a także forum i czat. Dostępne są przewodniki dla nauczycieli, w tym moduły edukacyjne dla najmłodszych uczniów. Materiały można pobrać i ćwiczyć offline.


LuvLingua

Luvlingua.com — twórcy aplikacji LuvLingua zwracają szczególną uwagę na wszechstronne i wieloaspektowe podejście do nauki, dzięki czemu ich produkty są odpowiednie zarówno dla małych dzieci, jak i uczniów szkół średnich. Użytkownicy mogą zacząć od alfabetu i podstawowego słownictwa lub przejść od razu do bardziej zaawansowanych tematów, takich jak koniugacja czasowników, budowa zdań i inne. Narzędzia edukacyjne obejmują materiały audio i wizualne z interaktywnymi ćwiczeniami i quizami; obszerny słownik, funkcję wyszukiwania, automatyczny tłumacz oraz blog ze wskazówkami i poradami od doświadczonych nauczycieli. Motywacja jest wzmacniana nagrodami za pomyślne ukończenie kluczowych etapów, a personalizacja aplikacji jest zapewniona dzięki ustalaniu indywidualnych celów i systemowi przypomnień.


Hello-World

Hello-world.com — w serwisie znajduje się ponad 600 bezpłatnych gier edukacyjnych z kolorową grafiką, w tym puzzle, układanki, fiszki itp. Dzięki nim dziecko z łatwością zapamięta liczebniki, nazwy produktów spożywczych, części ciała i inne podstawowe słownictwo, a także nauczy się podstaw gramatyki. Zabawne treści są prezentowane w najbardziej przystępny sposób, dzięki czemu dzieci w wieku 3-4 lat mogą bawić się samodzielnie, klikając obrazki na ekranie. Oprócz niemieckiego, Hello-World oferuje 20 innych języków.


Zobacz także: 10 najlepszych aplikacji do nauki niemieckiego dla dzieci


678